středa 7. listopadu 2012

Časová značka (a elektronický podpis)

Časové razítko:
Časové razítko je služba poskytovaná certifikační autoritou, která umožňuje prokázat čas vytvoření dokumentu. Časové razítko je vhodné použít u elektronických dokumentů, kde je nutné prokázat čas jejich vzniku, jako jsou například účetní doklady.
Samotný elektronický podpis prokazuje identitu tvůrce, ale neumožňuje dokázat, že je čas vytvoření dokumentu správný. Pro odstranění tohoto nedostatku bylo vytvořeno časové razítko. To však nezastupuje roli elektronického podpisu, jedinou jeho funkcí je prokázat čas vzniku dokumentu. Rovněž se nijak neovlivňuje s případným použitím elektronického podpisu na jednom jediném dokumentu. Kdo chce zajistit u dokumentu prokazatelnost jak osoby, která ho vytvořila, tak času, kdy vznikl, aplikuje na daný dokument zároveň elektronický podpis, který prokáže identitu tvůrce, tak i časové razítko, které prokáže čas vzniku.
Laicky by se vznik časového razítka dal popsat tak, že z dokumentu, do kterého chceme vložit časové razítko, spočítáme hash (otisk), tento hash pošleme certifikační autoritě. Certifikační autorita pak zkombinuje námi dodaný hash se svými interním generátorem času (čas se nezjišťuje u odesílatele, ale u certifikační autority, čas díky tomu nejde zfalšovat tvůrcem dokumentu) a nazpět pošle vygenerované časové razítko, které uložíme spolu s původním dokumentem. Proces může být plně automatizovaný – bez nutnosti lidského zásahu jak na straně odesilatele, tak i certifikační autority.

Časové razítka a ekonomika
Časová razítka jsou vždy za peníze.
U některých firem (vydávajících časové razítka) je možno získat:
 • testovací časová razítka, které však nejsou důvěryhodná (POSTSIGNUM)
 • omezený počet plnohodnotných časových razítek (SECUSTAMP)
Časové autority
(poskytující také časové razítka):
 1. SECUSTAMPJe na adrese je https://www.secustamp.com/cs a po registraci obdržíme 25 časových razítek zdarma. Další časové razítka je nutno nakoupit (předplatit) po balíčcích (od 500 do 100 000 časových razítek). Ceny vychází od 1,60 – 0,80 Kč bez DPH za 1 časové razítko.
  Ceny jsou zde https://www.secustamp.com/tsa/portal/buy.jsp?lang=cs_CZProgram

  PRINT2PDF doporučuji právě proto, že je uživatelsky velmi přívětivý i obsahuje i provázanost na časové razítko (a navíc je velmi jednoduchý na použití).
 2. ICA
  Pokud tomu správně rozumím, tak musíme mít certifikát ICA,
  abychom mohl použít časové razítko (ale blíže jsem nestudoval).

  Spíše bych toto nedoporučoval (… i třeba proto, že nemají zveřejněny ceny).
 3. POSTSIGNUMPopis je zde: http://www.postsignum.cz/kvalifikovana_casova_razitka.html
  Testovací časová razítka zde: http://www.postsignum.cz/testovaci_casova_razitka.html )
  Ceny jsou zde: http://www.postsignum.cz/kvalifikovana_casova_razitka.html

  Spíše bych nedoporučoval … jsou několikanásobně dražší oproti SECUSTAMP (a navíc je nutné podepsat smlouvu).
V případě, že víte o dalších časových autoritách poskytující časová razítka, zanechte mi prosím adresu v kometáři pod článkem.

Žádné komentáře:

Okomentovat